Kardex Mlog, jako generalny wykonawca, zrealizował dla Moers Frischeprodukte GmbH & Co. KG – joint venture koncernu spożywczego Dr. Oetker oraz mleczarni Gropper – kolejny magazyn wysokoregałowy w Moers. Obiekt ma wysokość 44 metrów i oferuje ponad 17 000 miejsc paletowych, a także centrum kompletacji i wysyłki. Projekt obejmował również modernizację i dostosowanie istniejącej instalacji, w tym integrację dodatkowej technologii transportowej z bieżącym przepływem materiałów. Nowa inwestycja została uruchomiona w lutym 2025 r.
Zakład w Moers był dla Kardex Mlog „starym znajomym”. Już w 2008 roku specjaliści od intralogistyki wybudowali tam automatyczny magazyn wysokoregałowy. Rosnący popyt na produkty świeże sprawił jednak, że konieczne stało się ponowne zwiększenie zdolności magazynowych. W styczniu 2023 roku Kardex Mlog otrzymał zlecenie w charakterze generalnego wykonawcy logistyki. Do celów projektu należało ujednolicenie technologii automatyzacji w istniejącym i nowym obiekcie, tak aby w przyszłości zminimalizować nakłady związane z konserwacją.
44-metrowe układnice regałowe własnej produkcji
Zakres dostaw dla nowego obiektu obejmował system przenośników paletowych z 353 napędami oraz sześć układnic regałowych. Maszyny o wysokości 44 metrów, realizujące procesy składowania i pobierania palet, pochodzą z własnej produkcji Kardex Mlog w zakładzie w Neuenstadt. Do wizualizacji systemu zastosowano moduł Kardex MVisu, będący częścią systemu zarządzania magazynem Kardex Control Center. Zakres dostawy Kardex Mlog uzupełniają również przenośniki rolkowe grawitacyjne, osiem bram przeciwpożarowych z funkcją automatycznego otwierania oraz sześć bram szybkobieżnych.
Oprócz dostawy Kardex Mlog przejął także montaż i uruchomienie w pełni automatycznego magazynu wysokoregałowego, w tym stref przedmagazynowych i pomostów, jak również wszystkie niezbędne prace adaptacyjne. Obejmowały one dostosowanie technologii transportowej oraz integrację w istniejącym obiekcie podczas bieżącej eksploatacji. W tym celu Kardex Mlog opracował koncepcję przebudowy wraz ze szczegółowym harmonogramem dla każdego etapu realizacji. „Dzięki wspólnemu planowaniu poszczególnych części projektu ze wszystkimi uczestnikami udało nam się ograniczyć nakłady związane z koordynacją i oszczędzić zasoby” – wyjaśnia Sven Pitz, kierujący w Kardex Mlog działem modernizacji. W ramach projektu „zespoły i know-how zostały połączone i wykorzystane w sposób ukierunkowany”.
Doskonale zharmonizowany system
Ponadto Kardex Mlog odpowiadał za podłączenie podwieszanego elektrycznego systemu transportu (tzw. Monorail) z 36 pojazdami. System ten został – podobnie jak konstrukcja stalowa regałów dla 17 076 palet, dach i elewacja oraz system zarządzania magazynem z komputerem sterującym przepływem materiałów – dostarczony przez innego producenta. „Niemal bezgłośna koordynacja wszystkich branż, płynna integracja poszczególnych obszarów w perfekcyjnie współgrającą całość oraz kompetentna opieka projektowa ze strony Kardex Mlog zrobiły na nas ogromne wrażenie” – podkreśla Michael Dube, kierownik projektu w Moers Frischeprodukte.
Firma Moers Frischeprodukte GmbH & Co. KG powstała w 2018 roku jako joint venture koncernu spożywczego Dr. Oetker oraz mleczarni Gropper. Celem przedsięwzięcia była konsolidacja wspólnej produkcji w Moers. Działalność zakładu Gropper i Oetker koncentruje się na dalszym rozwoju kategorii deserów, a także na opracowywaniu nowych rozwiązań w obszarze twarogów, jogurtów oraz napojów mlecznych i bezmlecznych. Produkcja obejmuje wyroby obu partnerów, które są dystrybuowane oddzielnie za pośrednictwem ich własnych spółek sprzedażowych – zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Udziały joint venture rozkładają się po równo – po 50 procent. Firma powstała na bazie zakładu Grupy Dr. Oetker, który już od 1993 roku zajmował się produkcją świeżych wyrobów mlecznych.
Więcej informacji: www.moers-frischeprodukte.de
Dr. Oetker należy do czołowych producentów w niemieckim przemyśle spożywczym. Firma rodzinna powstała ponad 125 lat temu w Bielefeld. Jej oferta obejmuje ok. 1 000 produktów dostępnych w Niemczech i ok. 4 000 artykułów sprzedawanych na całym świecie. Mleczarnia Gropper została założona w 1929 roku w Berg koło Donauwörth. Od 1973 roku jej siedziba mieści się w Bissingen. Obecnie jest jednym z wiodących niemieckich producentów marek własnych. Do grona klientów przedsiębiorstwa należą dziś niemal wszystkie największe
europejskie sieci handlowe.
O firmie Kardex Mlog
Kardex Mlog (www.kardex.com) z siedzibą w Neuenstadt am Kocher należy do wiodących integratorów systemów przepływu materiałów dla pojemników i palet. Firma może się poszczycić ponad 50-letnim doświadczeniem w planowaniu, realizacji i utrzymaniu w pełni zautomatyzowanych rozwiązań intralogistycznych.
Działalność Kardex Mlog obejmuje trzy główne obszary: nowe instalacje, modernizacje oraz obsługę posprzedażową (Customer Service). Własna produkcja w Neuenstadt, kompleksowe usługi obejmujące cały cykl życia systemów, a także międzybranżowe know-how w zakresie modernizacji w trakcie pracy instalacji – to kluczowe elementy oferty firmy.
Historia przedsiębiorstwa sięga roku 1922. Jako część Grupy Kardex spółka działa na wielu rynkach międzynarodowych, łącząc wiedzę globalnej organizacji z elastycznością średniej wielkości przedsiębiorstwa. Kardex Mlog zatrudnia 375 pracowników, a jej przychody w 2024 roku wyniosły 104 mln euro.
Kontakt
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt za pośrednictwem naszego formularza kontaktowego.