Dan Cake Polonia: Szybka logistyka dla smakoszy

31 lipca 2023, Company news

Firma Kardex Mlog jako generalny wykonawca wybudowała dla spółki Dan Cake Polonia wysoce wydajny magazyn wysokiego składowania z 3 korytarzami, wyposażony w zaawansowane systemy przenośników i sterowania, które zapewniają bezpieczny przebieg procesów. Modułowe centrum sterowania Kardex Control Center dzięki optymalnej ergonomii zapewnia bezbłędną obsługę. Po pełnym wyzwań etapie projektowym, który przypadł na sam środek pandemii koronawirusa, obiekt udało się oddać do użytku pod koniec 2022 roku. Dla Kardex Mlog był to jeden z pierwszych projektów realizowanych przez polski oddział.
 Kardex_img_customer_DanCake_01
 
Aromatyczne brownie, pyszne babeczki i smakowite rolady: typowe duńskie wypieki i ciasta są najlepszymi ambasadorami skandynawskiego stylu życia. Fakt, że smakołykami tego rodzaju można się delektować na co dzień także poza Europą Północną, jest po części zasługą rodziny Eskildsen. W 1931 roku Jens Eskildsen stworzył markę Dan Cake, która dziś produkuje na skalę przemysłową około 350 różnych specjałów. Od 2004 spółka Dan Cake Polonia wraz zakładem produkcyjnym zlokalizowanym w Chrzanowie stanowi część tej międzynarodowej grupy, posiadającej inne swoje zakłady produkcyjne m.in. w Danii, Niemczech, Polsce oraz w Bangladeszu.
 
Dziś Dan Cake Polonia to jeden z czołowych producentów w sektorze pakowanych produktów piekarniczo-cukierniczych w Polsce. Jest nowoczesną i dynamicznie rozwijającą się organizacją, której zakład produkcyjny posiada 7 nowoczesnych linii produkcyjnych. Dostarcza na rynek produkty zarówno pod marką własną Dan Cake, jak i na zamówienie największych sieci detalicznych w Polsce, w ramach oferty marek prywatnych. 
 
Skuteczna ekspansja Dan Cake Polonia spowodowała, że podjęta została decyzja o budowie własnego centrum logistycznego w Chrzanowie. 
 
Kardex_img_customer_DanCake_03

Możliwość późniejszej rozbudowy

Przy wsparciu spółki doradczo-planistycznej S-CON, firma Kardex Mlog otrzymała w grudniu 2019 roku kontrakt na generalne wykonawstwo w pełni zautomatyzowanego paletowego magazynu wysokiego składowania z trzema korytarzami, przeznaczonego na surowce, materiały opakowaniowe i wyroby gotowe. Projekt o wartości ok. 4,3 mln euro obejmował również zaawansowane systemy przenośników łączące dział ręcznej kompletacji zamówień, strefę produkcji i zaopatrzenia w obszarze wydawania towarów lub w nowo wybudowanej hali wysyłkowej. Dzięki dalekowzrocznemu planowaniu możliwa będzie późniejsza rozbudowa magazynu wysokiego składowania o trzy dodatkowe korytarze, co przekłada się na podwojenie pojemności obiektu. Już w trakcie udzielania zamówienia Dan Cake myślał o rozszerzeniu inwestycji.
 
Magazyn wysokiego składowania pracuje na trzy zmiany przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. O jego organizację dba Kardex Control Center z systemem zarządzania magazynem Kardex WMS, komputerem do obsługi przepływu materiałów Kardex MFlow i systemem wizualizacji obiektu Kardex MVisu wraz z interfejsem do systemu nadrzędnego Dan Cake.

Indywidualna koncepcja serwisowa

Obiekt oferuje 6400 miejsc składowania palet o wysokości do 2,55 m, przechowywanych na podwójnej głębokości. Zamówienie obejmowało również budowę regałów stalowych oraz kompleksową koncepcję serwisową w zakresie długotrwałego utrzymania i obsługi obiektu. Uwzględniono przy tym fakt, że pracownicy Dan Cake dysponują solidną wiedzą techniczną. Ponadto firma Kardex Mlog częściowo przejęła koordynację branż powiązanych. Obejmowały one m.in. wykonanie zapewnionych przez klienta okładzin dachowych i ściennych w magazynie wysokiego składowania, systemu zraszaczy, instalacji wentylacyjnej oraz platformy przenośnikowej. Jednym z wyzwań był fakt, że w bieżącym projekcie – już na etapie wykonawczym – trzeba było ponownie dostosować technologię przenośników. Mimo że oznaczało to usunięcie jednego całego poziomu platformy, firma Kardex Mlog znalazła rozwiązanie również dla tego problemu.
Co więcej, całe przedsięwzięcie wystartowało na początku 2020 roku w warunkach rozpoczynającej się akurat pandemii koronawirusa. Spowodowała ona różne opóźnienia. „Pandemia wybuchła już po sześciu tygodniach od rozpoczęcia projektu i towarzyszyła pracom przez cały etap wykonawczy” – wspomina Manuel Engel, który opiekował się projektem ze strony Kardex Mlog. „Realizacja była dużym wyzwaniem, ponieważ wiele produktów stało się niedostępne, a członkowie naszego zespołu projektowego mieli ogromną trudność z dotarciem na miejsce budowy” – dodaje kierownik projektu Edis Zjajo, który w połowie 2022 roku mógł przekazać firmie Dan Cake Polonia gotowy magazyn. „Ten sukces był możliwy tylko dzięki pełnej zaufania, pragmatycznej i niekonwencjonalnej współpracy z całym zespołem projektowym Dan Cake Polonia” – podkreśla Engel.
Kardex_img_customer_DanCake_02

Do 60 cykli pojedynczych na godzinę i na układnicę

W alejkach magazynu wysokiego składowania poruszają się trzy układnice typu Kardex MSingle B 1000/31-ZT z osprzętem korytarzowym i automatycznym sterownikiem. Każde z tych urządzeń ma ok. 30,3 m wysokości i nośność 1000 kg na jednostkę ładunkową. Urządzeniem do obsługi ładunków są widły teleskopowe z dwoma napędami, które umożliwiają układanie i pobieranie na dwóch głębokościach. Oznacza to, że każda z układnic może osiągnąć do 60 pojedynczych cykli na godzinę (wyłączając przemagazynowanie). Przy współczynniku przemagazynowania wynoszącym 15% i wyważonym stosunku między układaniem a pobieraniem, urządzenia radzą sobie z 58,6 cyklami pojedynczymi lub 35,4 cyklami podwójnymi. Sterowane są one przez nowoczesne sterowniki PLC typu Siemens S7-1500F oraz SEW MoviPLC. Każda operacja i aktualne pozycje trzech układnic oraz systemy przenośników są przedstawiane graficznie na stanowisku sterowania magazynem przy użyciu oprogramowania do wizualizacji Kardex MVisu.
 
To samo dotyczy układania i pobierania towarów: każde składowanie jest zgłaszane przez nadrzędny system klienta do Kardex Control Center. Palety są następnie identyfikowane przez automatyczny czytnik kodów kreskowych na stole podawczym w obszarze odbioru towarów lub w punkcie transferowym wcześniejszej linii przenośnikowej. W kolejnym kroku paleta przeznaczona do składowania jest sprawdzana pod kątem obrysu, prześwitu na widły, uszkodzenia dolnej deski i przeciążenia, co zapewnia wysoką niezawodność procesów. Następnie komputer obsługujący przepływ materiałów Kardex MFlow zleca sterownikowi systemu przenośników transport jednostek ładunkowych do konkretnych miejsc przeznaczenia. Do wyboru są tu: linia NIO (NIO oznacza produkty niespełniające wymogów), strefa kompletacji lub produkcji albo magazyn wysokiego składowania. Oprócz zarządzania zleceniami i planowania tras Kardex MFlow umożliwia również ręczną ingerencję w przebieg operacji, co bardzo ułatwia obsługę obiektu i znacznie zwiększa ergonomię.

Stanowisko wysyłkowe z 24 przenośnikami rolkowymi

Kardex Control Center otrzymuje odpowiednie zlecenia wydawania towarów z systemu nadrzędnego. Zlecenia transportowe dla układnic są generowane i przekazywane do sterownika. Kardex MFlow za pośrednictwem układnic i systemu przenośników zapewnia transport jednostek ładunkowych z magazynu wysokiego składowania w kierunku stref wysyłki, kompletacji zamówień lub produkcji. Palety przeznaczone do wysyłki są najpierw transportowane do wózka dystrybucyjnego, który następnie umieszcza je na jednym z 24 rolkowych przenośników wysyłkowych lub na stacji buforowej w celu sekwencjonowania.

Podsumowując: Dzięki nowemu i wydajnemu magazynowi wysokiego składowania w Chrzanowie, Dan Cake Polonia dysponuje teraz możliwościami logistycznymi do dalszego rozwoju. Inteligentne sterowanie obiektem to gwarancja bezpiecznych procesów, w które w każdej chwili można ingerować ręcznie. Wizualizacja procesów upraszcza obsługę i – co równie ważne – zwiększa ergonomię.

Kontekst: Dan Cake

Marka Dan Cake specjalizuje się w produkcji wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Firmę założył w 1931 roku Jens Ekildsen w duńskim Simmelkjær, 60 km na północ od Give. Obecny budynek produkcyjny został zbudowany w 1978 roku w Hjortsvangen w Give. Od roku 2004 produkcja odbywa się również w Polsce. Asortyment składa się z 19 grup artykułów i około 350 różnych produktów. Oferta obejmuje brownie, półksiężyce, ciasta w kawałkach, babki piaskowe, ciasta pakowane, ciasta świeże, muffiny i oczywiście popularne rolady. Po burzliwej historii firmy i kilku zmianach właścicieli, od roku 2004 Dan Cake jest ponownie własnością rodziny założycielskiej Eskildsen.

Więcej informacji znajduje się pod adresem www.dancake.dk.

O firmie Kardex Mlog

Kardex Mlog (www.kardex.com) z siedzibą w Neuenstadt am Kocher jest jednym z wiodących dostawców zintegrowanych systemów transportu wewnętrznego i magazynów wysokiego składowania. Firma posiada ponad 55-letnie doświadczenie w projektowaniu, wykonywaniu i serwisowaniu w pełni zautomatyzowanych rozwiązań logistycznych. Trzy działy biznesowe: nowe obiekty, modernizacje i obsługa klienta bazują na własnej produkcji w Neuenstadt. Firma Kardex Mlog jest częścią grupy Kardex, zatrudnia 305 osób i osiągnęła obrót za rok 2021 w wysokości 89 mln euro.

Contact

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza kontaktowego.
 

Osoba kontaktowa

Bartosz Jankowski
Phone: +48 726 555 669
E-Mail: bartosz.jankowski@kardex.com