Kardex Mlog buduje dla firmy RHW Logistik magazyn regałowy o wysokości 42 m

5 kwietnia 2024, Company news

Na zlecenie spółki RHW Logistik GmbH firma Kardex Mlog wybudowała nowe centrum logistyczne. Obiekt o powierzchni 9850 m² powstał w zakładzie w Krefeld na działce o wielkości 21,1 tys. m². Jest to w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania o wysokości 42 metrów, z 5 korytarzami i systemem przenośników.  W strefie doków przewidziano przyjmowanie towarów, depaletyzację oraz wydawanie towarów, dodatkową stalową platformę o powierzchni 1200 m2 do przyszłego obsługiwania przesyłek kurierskich, a także dwie antresole z biurami i pomieszczeniami socjalnymi o łącznej powierzchni 1250 m2. Zainstalowana fotowoltaika pokrywa w znacznym stopniu zapotrzebowanie energetyczne przenośników firmy Kardex, a poprzez system ogrzewania podłogowego zapewnia w obszarze logistycznym odpowiednią klimatyzację. Doskonała lokalizacja w samym sercu Nadrenii Północnej-Westfalii, w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu kontenerowego, pozwala na szybkie dotarcie do gęstej sieci autostrad aglomeracji Ren-Ruhra. Dzięki inwestycji o wartości ponad 40 mln euro firma RHW Logistik powiększyła swoje możliwości magazynowe i wysyłkowe przeznaczone dla obecnych i nowych klientów o około 30 tys. miejsc paletowych. Elastyczna koncepcja rozwiązań w zakresie magazynowania i przepływu materiałów umożliwia różnorodne obszary zastosowań, zaś bogactwo opcji związanych z późniejszą adaptacją zapewnia firmie RHW Logistik wysoki poziom bezpieczeństwa inwestycji.  Procesy między składowaniem i pobieraniem towarów, kompletacją i przygotowaniem do wysyłki są kontrolowane i wizualizowane za pomocą oprogramowania do zarządzania magazynem dostarczanego przez Kardex Mlog. Towary do kompletowania zamówień mogą pochodzić zarówno z obszarów zautomatyzowanych, jak i ręcznych.

 

200812_RHW_KREFELD_P02
 

Pralki, suszarki bębnowe, zmywarki, kuchenki i piekarniki, a także inne artykuły w zależności od klienta – w nowym centrum logistycznym firmy RHW Logistik GmbH składowanych jest obecnie na minimalnej przestrzeni aż 30 tys. palet. Produkty są umieszczane albo osobno jako pojedyncze urządzenie na jednostce ładunkowej, albo układane jeden na drugim w kartonach.  Skonstruowany w tym celu przez Kardex Mlog magazyn wysokiego składowania ma wysokość 42 metrów i góruje znacznie nad pozostałymi częściami budynku. W tej samej lokalizacji firma należąca do grupy spółek zarządza już obiektem o powierzchni logistycznej ok. 70 tys. m2 na obszarze 155 tys. m2. Obiekt służy do przechowywania i wysyłania sprzętu AGD do odbiorców hurtowych i jest siedzibą renomowanej firmy z sektora e-commerce.

Łatwa decyzja

Montaże w nowym centrum logistycznym, ukończonym w grudniu 2023 r., rozpoczęły się w czerwcu 2022 r. Firma Kardex Mlog była odpowiedzialna za zarządzanie projektem, w tym za koordynację techniczną i harmonogramową budowy stalowej konstrukcji regałów oraz dachu i ścian. „Wybór Kardex Mlog był dla nas bardzo prosty, w szczególności dlatego, że duża część rozwiązań technologicznych pochodzi z ich własnej produkcji w Niemczech, a lista referencyjna potwierdziła duże doświadczenie wykonawcy“, wyjaśnia kierownik projektu RHW Martin Lentz, który jest bardzo zadowolony z przebiegu projektu: „Kardex Mlog zrealizował to przedsięwzięcie terminowo i bardzo kompetentnie, a na nasze prośby o zmiany reagował bardzo elastycznie. Właściwie nie można było tego zrobić lepiej“.

Magazyn wysokiego składowania ma około 106 m długości, 38 m szerokości i 42,0 m wysokości. Zakres dostawy obejmował pięć układnic typu Kardex Mlog MSingle B 1000/41-ZT z wyposażeniem korytarzy oraz automatycznym systemem sterowania. Jednokolumnowe układnice są wyposażone w widły teleskopowe do składowania i pobierania artykułów z podwójnej głębokości. Urządzenia o nośności 1000 kg zostały wprowadzone do wnętrza magazynu wysokiego składowania za pomocą dźwigu przez małe otwory w dachu w marcu 2023 roku. Wyłączając relokacje palet, obiekt umożliwia realizację około 30 cykli kombinowanych na godzinę na układnicę. Sprzężenie obwodu pośredniego oraz zoptymalizowane sterowanie jednostkami jezdnymi i podnoszącymi w połączeniu z modułem regeneracyjnym zapewniają wysoką oszczędność energii, jak również zrównoważone działanie systemu. 

Brak czasu oczekiwania podczas depaletyzacji

Firma Kardex Mlog dostarczyła również system przenośników paletowych z około 175 napędami i automatycznym sterowaniem, dwie stacje załadunkowe oraz pętlę przenośnikową w strefie przedniej magazynu wysokiego składowania.  Aby zapewnić ergonomiczną pracę, z przepływem materiału zintegrowano również dwa stanowiska do depaletyzacji ze stołami nożycowymi. Układ stanowisk roboczych umożliwia zaangażowanie tylko jednej osoby na stanowiskach depaletyzacji i ich naprzemienną pracę przy jednym z dwóch stołów z podnośnikiem nożycowym. Dzięki temu dany pracownik nie musi czekać na wymianę palety. Kardex Mlog dostarczył również dwie bramy szybkobieżne oraz dwie w pełni zautomatyzowane owijarki. Bramy szybkobieżne są stosowane w celu zapobiegania wymianie powietrza między magazynem wysokiego składowania a halą oraz nieupoważnionemu dostępowi do magazynu wysokiego składowania. Uzupełnieniem tego kompleksowego pakietu jest Kardex Control Center, obejmujący wizualizację Kardex MVisu, a także system kontroli przepływu materiałów i zarządzania magazynem.

Strefa załadunkowa

Palety zarejestrowane w strefie towarów przychodzących umieszczane są najpierw na automatycznej linii przenośników za pomocą wózków widłowych. W drodze do magazynu wysokiego składowania są one skanowane, owijane i mierzone. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości zostają automatycznie odrzucone na tzw. linię NOK („nie OK”). Dwie automatyczne owijarki są zintegrowane z systemem przenośników i wizualizacją zarówno pod względem elektromechanicznym, jak i oprogramowania. Identyfikacja jednostek transportowych odbywa się za pomocą automatycznych czytników kodów kreskowych umieszczonych w pobliżu przenośników. Kod kreskowy jest umieszczany na ładunku w widocznym miejscu, dzięki czemu skaner odczytuje dane z przejeżdżającej palety.

Palety są odbierane przez układnice w punktach przeładunkowych w magazynie wysokiego składowania i składowane na podwójnej głębokości. Podczas pobierania z magazynu ułożone na paletach kartony są depaletyzowane zgodnie z wymaganiami i transportowane stamtąd do stacji kompletacji w strefie towarów wychodzących. Napoczęte palety są następnie zwracane do magazynu wysokiego składowania. Pełne palety są transportowane bezpośrednio z magazynu wysokiego składowania do strefy wydawania towarów. Tam są one odbierane przez wózki widłowe, udostępniane w strefie załadunku i ładowane na ciężarówki.

Firma RHW Logistik GmbH jest spółką-córką RHW Holding, która z kolei należy do grupy GGV Handelsgesellschaft mbH & Co. KG. GGV specjalizuje się w projektowaniu, pozyskiwaniu i dostarczaniu produktów rynkowych w segmencie AGD. Koncentruje się na rynkach sprzedaży w UE, Szwajcarii i Europie Wschodniej. Oferta prawie 600 produktów pokrywa szerokie spektrum zastosowań – oferując wysoką technologię i jakość w korzystnej cenie. Założona w 2006 roku firma jest właścicielem różnych marek w Europie i Azji, w tym marki Exquisit.

O firmie Kardex Mlog

Kardex Mlog z siedzibą w Neuenstadt am Kocher jest jednym z wiodących dostawców zintegrowanych systemów transportu wewnętrznego i magazynów wysokiego składowania. Firma posiada ponad 50-letnie doświadczenie w projektowaniu, wykonywaniu i serwisowaniu w pełni zautomatyzowanych rozwiązań logistycznych. Trzy działy biznesowe: nowe instalacje, modernizacja i obsługa klienta bazują na własnej produkcji w Neuenstadt. Firma Kardex Mlog jest częścią grupy Kardex, zatrudnia 333 osób i osiągnęła obrót za rok 2022 w wysokości 106 mln euro.

Contact

Please fill out our contact form, our experts will help you find the best solution tailored to your needs.