Kardex Mlog zapewnia nieprzerwane uzupełnianie zasobów produkcyjnych

8 kwietnia 2024, Company news

Firma Kardex Mlog zbudowała dla koncernu chemicznego BASF dwa konstrukcyjnie identyczne automatyczne magazyny buforowe, wyposażone w system zarządzania magazynem oraz przenośniki łączące strefę towarów przychodzących z produkcją. Każdy z dwóch dynamicznych magazynów uzupełniających surowce może pomieścić 272  specjalne nośniki ładunku o wadze do 1350 kg i działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Centralnym komponentem tego niezwykle kompaktowego rozwiązania jest magazyn z belką podnoszącą Kardex MTower projektu Kardex Mlog, stworzony specjalnie z myślą o wąskich i wysokich magazynach. Zasada działania opiera się na pionowo prowadzonej belce podnoszącej, po której porusza się wózek rozprowadzający towary. Zautomatyzowany magazyn paletowy działa szybciej i wydajniej niż inne rozwiązania oparte na pracy układnic.

 

P166_Nachtaufnahme_BASF_2018_00012_LA_Sabrina Metzger
 

Dzięki dwóm nowym magazynom surowców BASF oddziela strefę dostaw zewnętrznych od produkcji. Dwa bliźniacze systemy Kardex MTower zlokalizowane są w sąsiadujących budynkach i umożliwiają zautomatyzowaną dostawę surowców do zakładu. „Głównymi argumentami przemawiającymi za rozwiązaniem w postaci Kardex MTower były jego wyjątkowo małe wymagania co do powierzchni zabudowy oraz możliwość zmiany wysokości konstrukcyjnej, co pozwoliło nam optymalnie wykorzystać już istniejące hale” - wyjaśnia Aaron Werner, inżynier w BASF SE. Magazyny o wysokości 24,7 m zostały powiązane z dwoma kondygnacjami budynku za pomocą systemu przenośników, dzięki czemu nie ma potrzeby korzystania z dodatkowej windy.

Surowce przechowywane są w big-bagach, które podczas składowania wraz z drewnianą paletą zostają przeniesione na plastikowe palety systemowe o wymiarach podstawy 1000 x 1200 mm. Proces dostarczania towarów oraz cały obieg palet systemowych są w pełni zautomatyzowane dzięki pracy przenośników. Ich układ został zaprojektowany wspólnie przez Kardex Mlog i BASF w fazie inżynieryjnej zgodnie z dokładnie określonymi wymaganiami. Dzięki temu w obrębie wieży Kardex MTower i przenośników transportowane są wyłącznie czyste i ściśle dopasowane palety systemowe. „Zapewnia to niezawodne działanie i pozwala na elastyczne wykorzystanie różnych nośników ładunku, różniących się niekiedy znacznie pod względem jakości i standardu” - mówi Marco Burkhart, inżynier BASF SE.

Dostarczone surowce są układane na podstawionej palecie systemowej za pomocą wózka widłowego, a następnie transportowane w pełni automatycznie przez system przenośników. Jednostki ładunkowe poddawane są przy tym kontroli profilu i wagi, a automatyczny skaner rejestruje dane artykułów. Magazyny są zarządzane przez opracowane w Kardex Mlog centrum sterowania Kardex Control Center z modułami do zarządzania magazynem Kardex WMS, wizualizacji systemu Kardex MVisu i kontroli przepływu materiałów Kardex MFlow. W miejscu przekazania towarów do Kardex MTower, system zarządzania magazynem określa odpowiednie miejsce składowania, a następnie wystawia zlecenie magazynowe. W ten sposób można składować aż do 40 palet na godzinę.

Na wysokości około 19 metrów znajduje się platforma robocza z dwoma stacjami zdejmowania i miejscem zbiórki materiałów opakowaniowych. Na polecenie pracownika z magazynu wydawane są worki big-bag. Są one następnie ręcznie rozpakowywane przez pracownika, czyszczone i podnoszone z palety za pomocą dźwigu, a potem przekazywane do działu produkcji. Nośniki ładunku trafiają do kolektora pustych palet, gdzie oddziela się je od palety systemowej i gromadzi. Wszystkie palety są automatycznie układane w stosy i buforowane w Kardex MTower do czasu, gdy będą potrzebne w dziale towarów przychodzących lub na żądanie systemu.

Instalacja przenośnikowa, którą również dostarcza Kardex Mlog, składa się z 44 modułów , takich jak przenośniki łańcuchowe, przenośniki rolkowe, nożycowe stoły podnośne oraz narożne jednostki transportowe ze stołami podnośnymi. Ponadto zakres realizacji obejmował 300 palet systemowych, półstacjonarny system tryskaczy regałowych, system sygnalizacji oddymiania (RAS), cztery bramy szybkobieżne i cztery bramy przeciwpożarowe, jak również dwa regały ręczne na parterze z łącznie 32 miejscami paletowymi.

O firmie Kardex Mlog

Kardex Mlog z siedzibą w Neuenstadt am Kocher jest jednym z wiodących dostawców zintegrowanych systemów transportu wewnętrznego i magazynów wysokiego składowania. Firma posiada ponad 50-letnie doświadczenie w projektowaniu, wykonywaniu i serwisowaniu w pełni zautomatyzowanych rozwiązań logistycznych. Trzy działy biznesowe: nowe instalacje, modernizacja i obsługa klienta bazują na własnej produkcji w Neuenstadt. Firma Kardex Mlog jest częścią grupy Kardex, zatrudnia 333 osób i osiągnęła obrót za rok 2022 w wysokości 106 mln euro.

Więcej informacji

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego w celu uzyskania odpowiedzi na wszelkie pytania i dalszych informacji na temat Kardex.